AFRİKA ÖRGÜSÜ HAKKINDA MERAK EDİLENLER - Dudu Haviş

AFRİKA ÖRGÜSÜ HAKKINDA MERAK EDİLENLER

Son zamanların yükselen trendi Afrika örgüsünü sıkça görmeye başladık. Genellikle kadınların tercih ettiği Afrika örgüsünü erkeklerde de görmek mümkün. Afrika örgüsü yaptırmak isteyenler her geçen gün çoğalsa da hala birçok kişinin kafasında soru işaretleri oluşturabiliyor. Afrika örgüsünü kullandığım zaman ve sonrasında aldığım soruları ve Afrika örgüsü hakkında merak edilenleri sizler için derledim. 

Afrika Örgüsü Nasıl Yapılır?

Afrika örgüsü yaptırabilmek için 8 cm uzunluğunda saça sahip olmanız yeterlidir. Sentetik saçlar eklenerek istediğiniz renk,boy ve kalınlıkta örgü yaptırabilirsiniz. Saçınıza ekstra ısısal hiçbir işlem uygulanmaz ve ağrı-acı hissi oluşmaz. Saçlarınızı ören kişi sayısı, istediğiniz boy ve kalınlık kriterlerine göre örgü süresi değişebilir. Örgü öncesi saçınızdaki kırıkları aldırırsanız örgü sonrası kullanım ömrünü uzatmış olursunuz. Saçın uzamasına bağlı olarak ortalama 3 ay kullanabilirsiniz. Ben yazın kullanmama aynı zamanda çok fazla denize ve havuza girmeme rağmen yaklaşık 2.5 ay kadar kullandım.

Afrika Örgüsü Saça Zarar Verir Mi?

Aksine yıpranan ve yanan saçlar için bence tam anlamıyla kurtarıcı olabilir. Saçınız kremsiz şampuandan başka hiçbir madde ve herhangi bir ısısal işlem görmeyeceğinden saçınız dinlenme fırsatı bulabiliyor. Bu sebeple  yarar bile sağlayabileceğini düşünüyorum.

Afrika Örgülü Saçlar Yıkanıyor Mu ?

Elbette. Tabi ki her gün yıkanmıyor ama haftada 2 kez kremsiz şampuan ile yıkayabiliyorsunuz. Şampuanın kremsiz olmasının sebebi ise örgülerin kullanım ömrünü azaltmamak.

Afrika örgüsünü yıkamada sadece kuruma süresi biraz uzun oluyor. Ben yaz aylarında kullandığım için çok problem yaşamadım ancak soğuk ayarda olması şartıyla (sıcak ayar sentetik saça zarar verebilir)  saç kurutma makinesiyle saçlarınızı kurutabilirsiniz.

 

  Afrika Örgüsünün Kullanımı Zor Mu ?

Benim saç takıntım olduğundan gönülden söyleyebilirim ki kullanımı inanılmaz rahat. Saatlerce saçınıza şekil verip bir çok uygulama yapmanıza gerek yok. En fazla 10 dakikada, hatta bazen bir tokaya bile gerek kalmadan çok güzel modeller yapmak mümkün. Sabah kalkıyorsun saçlar hazır, denize girip çıkıyorsun saçlar bozulmamış ve havalı.  Bundan daha güzel ne olabilir ki biz bayanlar için.

Afrika Örgüsünü Açtıktan Sonra Saçlar Çok Dökülüp, Kopuyor Mu?

Saçları örmek kadar uzun sürmese de örgüleri açmanız da biraz zaman alacaktır. Ek saçlar sentetik olduğundan ve tekrar kullanılmayacağından dolayı kendi saçınızın hizasında örgüleri keserek saçları açabilir ve açma sürenizi yarıya indirebilirsiniz. 

Örgüleri açtığınızda evet saçlarınız oldukça fazla dökülecek ama panik yok korkmayın. Bir insanın günde ortalama 100 tel saçı döküldüğünden, bu zaten saçınızın olağan dökülmesi gereken ancak örgülü olduğundan örgülerin arasında kalan saçlar.  Yani yaklaşık 3 aylık dökülmesi gereken ama yere düşmeyen saçlar açtığınızda birikmiş olarak dökülür. Panik yapmayın. Örgüleri açtıktan sonra da saçlarınız aynı dolgunlukta olacaktır.

 

 

Yorum Yazın

Navigate